V těsném sousedství Mladé Boleslavi leží město Kosmonosy. O komplexní čistotu města se v minulosti starala mladoboleslavská firma COMPAG. Zajišťovala zimní i letní údržbu komunikací i chodníků a řadu komunálních služeb zabezpečuje pro město dodnes. Ale frekvence zametání chodníků se zdála občanům Kosmonos nedostačující. Proto se město rozhodlo pomoci si vlastními silami a zakoupilo univerzální kloubový nosič nářadí VITRA 2037 Economy se zametací nástavbou.
Technické služby zajišťuje v Kosmonosích správní odbor městského úřadu a v technické četě momentálně působí tři pracovníci. „Ve městě zajišťujeme například sečení a další údržbu veřejné zeleně, jedenkrát týdně svážíme nadměrný odpad a suplujeme tak činnost sběrného dvoru a dost času bohužel zabere i likvidace černých skládek. Po zakoupení nosiče se zametací nástavbou byl jeden z pracovníků vyčleněn a zabývá se pouze prací s tímto strojem a jeho údržbou,“ říká úvodem referent správního odboru městského úřadu Miroslav Masarčík.
Zatím pracuje pouze v letní sezóně
Komunální nosič VITRA pracuje v Kosmonosech více než rok a půl a zatím se uplatňuje pouze při letním zametání chodníků. „Před zakoupením nosiče se zametací nástavbou čistila chodníky firma COMPAG podle smlouvy jednou za dva měsíce, což nebylo dostačující. Nyní zametáme chodníky dvakrát až třikrát za týden. Katastr města máme rozdělený na stabilní pracovní úseky a úklid tak probíhá plynule. K zametání používáme tři druhy zametacích kartáčů. Ocelovými kartáči odstraňujeme hrubé nečistoty, kombinací ocelových a umělohmotných kartáčů řešíme dočišťování a na již takřka čisté plochy nasazujeme umělohmotné výplety. Na vysypávání smetků jsou předem určená místa, ze kterých je další pracovníci čety odvážejí na sběrný dvůr. Za jeden pracovní den zvládne souprava zamést a dokonale uklidit šest až sedm kilometrů chodníků. Díky kloubové konstrukci není problém ani s úklidem zastávek a zákoutí, kam by se běžný zametač těžko dostal. Navíc má stroj k dispozici i sací hadici, takže nedostupné prostory zvládne obsluha uklidit s její pomocí,“ popisuje Miroslav Masarčík využití nového stroje.*
Více v časopisu Komunální technika 10/2019.