18.05.2018 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na lesní štěpku s novou soupravou

Zhruba 500 000 tun biomasy zpracuje a zobchoduje ročně akciová společnost Zelená biomasa, jejíž sídlo se nachází v Bohdanči v okresu Kutná Hora. Firma působí na celém území České republiky a poskytuje veškeré služby spojené s produkcí a využitím biomasy. Mezi její partnery patří vlastníci a správci lesních a zemědělských pozemků, pilařské provozy, výrobci dřevovláknitých desek, elektrárny, teplárny, celulózky i běžné domácnosti. Zajištění rozmanitých činností se neobejde bez použití profesionální techniky. Tu si společnost jednak najímá, ale buduje i vlastní strojový park. Od letošního ledna do něj patří bubnový štěpkovač Doppstadt DH 812 LD na podvozku Mercedes – Benz Arocs 3634. Dovozcem produktů značky Doppstadt do České republiky je společnost Malcom CZ.

S lesní štěpkou obchoduje firma nejen na území celé České republiky, ale i v Bělorusku a Polsku a dodává ji především do provozů bioelektráren a biotepláren. „Na zpracování štěpky jsme si do loňského roku najímali dodavatele disponující potřebnou technikou. Ale kapacita přestávala stačit a dodávky potřebného množství hmoty musejí být do provozů elektráren a tepláren pochopitelně plynulé. Proto jsme se rozhodli pro koupi vlastního štěpkovače a vybrali bubnový štěpkovač Doppstadt DH 812 LD na podvozku Mercedes – Benz Arocs 3634. I když svoji činnost započal v lednu, což je pro štěpkování asi nejhorší možný termín, prakticky se nezastavil a je využitý na sto procent a předpokládám, že tomu tak bude i nadále,“ říká technik dopravy společnosti Zelená biomasa Lukáš Gebauer.

Jak uvedl, důvodů k pořízení výkonného stroje agregovaného na podvozku nákladního automobilu bylo hned několik. Jde o flexibilní řešení, které bez problémů zvládá časté přejezdy. Navíc jde o zařízení s převážně mechanickými technickými prvky s minimem elektroniky. Pro obsluhu je tedy ovládání stroje velice jednoduché. Zaujalo i řešení kabiny automobilu s dokonalým výhledem a jak ukazují zkušenosti z provozu, štěpkovač přesvědčuje i svým výkonem, kvalitní konstrukcí rotoru a malými nároky na údržbu. „Jde o první stroj tohoto typu pracující v České republice. Jeho zakoupení tedy sebou neslo určitá rizika, jelikož praktické zkušenosti jsme neměli. Ale měli jsme příležitost si tento model vyzkoušet a zkoušek se aktivně zúčastnil i budoucí operátor, jež mohl srovnávat s mechanizací, kterou obsluhoval dříve. A z tohoto porovnání vyšel štěpkovač dobře,“ poznamenal Lukáš Gebauer.

Více v časopisu Komunální technika 5/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down