Rozhodnutím rady a zastupitelstva města Planá byla v roce 2002 založena společnost Plánské služby. Město se svými 5500 obyvateli, které se nachází v okrese Tachov, je stoprocentním vlastníkem společnosti, jež pro něj zajišťuje nejen technické služby, ale i spravuje obecní majetek.
„Zabýváme se například autodopravou, zemními, stavebními i montážními pracemi, opravami elektrozařízení, v případě zájmu můžeme zajistit výsadbu, prořez i kácení stromů a keřů, štěpkování dřevní hmoty, čištění komunikací a dalších prostranství i výškové práce. Některá zařízení včetně proškolené obsluhy též pronajímáme. Patří mezi ně například vysokozdvižná plošina Cela DT21 na podvozku Nissan Cabstar NT 4000,“ říká úvodem jednatel společnosti Plánské služby David Draský a pokračuje: „Městu zajištěné práce fakturujeme, nepracujeme formou předem stanovených paušálních sazeb, takže se musíme otáčet a ani zakoupená technika nesmí zbytečně zahálet. Práce pro město je samozřejmě prioritou, ale volné kapacity se snažíme plně využít. Bez toho by zřejmě nebylo možné zajistit obnovu technického parku,“ vysvětluje.
Plošina je plně využita
Správa veřejného osvětlení, kácení a prořezávky stromů, vánoční výzdoba města, údržba mostů i budov, u všech těchto činností výrazně pomáhá nová pracovní plošina Cela DT21. „S plošinou zajišťujeme nejen práce pro město, ale využíváme ji při řadě zakázek. Než jsme ji kupovali, ověřovali jsme možnosti jejího využití a zjistili, že v okolí plošina s dosahem 21 metrů není k dispozici. Její vytíženost je tedy skutečně veliká a v exponovaných termínech, jako je například období instalace vánoční výzdoby, musíme dokonce, bohužel, některé zakázky odmítat. Za prací jezdí plošina, kterou pronajímáme s obsluhou, do Plzně, Mariánských Lázní, Chebu i do vzdálenějších lokalit. Starší plošinu ještě také využíváme zvláště při zajištění prací v těžším terénu a zakázek je dost pro obě zařízení. Výhodou nové plošiny je, že je agregována na podvozku do 3,5 t a řidiči stačí oprávnění skupiny B. Vozidlo se může velice rychle přemisťovat a využívat i jízdu po dálnici. Důležitý je pro nás pochopitelně výškový dosah 21 metrů, který je optimální, jen zcela výjimečně potřebujeme techniku s vyšším dosahem. A využijeme i boční dosah. Po demontáži koše a instalaci háku je možné zařízení využít též jako jeřáb. Dvouramenná teleskopická plošina zkrátka nabízí řadu možností,“ shrnuje zkušenosti s novým strojem David Draský.*