Nejenom po náročné a do posledního kola napínavé prvoligové fotbalové sezóně 2016/2017, ale hlavně po květnových koncertech bylo třeba hrací ploše slávistické Eden Areny v Praze navrátit alespoň takovou kondici, jakou měla předtím.
Kompletní renovace trávníku v Eden Areně se uskutečnila začátkem června. Vzala si ji na starost firma AGRO CS, a. s., které má za sebou desítky takových a podobných realizací v celé České republice.
„Aby byl zátěžový trávník ve stoprocentní kondici, je jeho životnost okolo tří až pěti let. Na Slavii se koberec mění obyčejně po každém koncertu. Zdejší plocha byla po vystoupení kapel velmi zhutněná. Tam, kde stáli diváci, z poloviny, pod pódiem totálně zničená. Trávník navíc podehníval, začínal zapáchat a dát ho dohromady s pomocí dílčích úprav by mělo nejistý výsledek,“ řekl nám v Edenu Aleš Jakl (na snímku u traktoru John Deere), který má u společnosti AGRO CS na starosti program pro fotbalová hřiště.
Eden Arena dala zaměstnancům společnosti AGRO CS zabrat. Jedná se totiž o plošně největší fotbalový stadion v České republice. Spotřebuje se na něj přesně 8740 m2 koberce – pro srovnání: u ostatních klubů je to tak sedm až osm tisíc metrů čtverečních. Každá trávníková role váží asi jednu tunu. Je 1,2 m široká a 15 m dlouhá, zaujímá tedy plochu 18 m2. Celkem slávistický stadion „spolkl“ 486 rolí (tun) trávníku, což představuje dvacet plně naložených kamionů.
Se společností AGRO CS spolupracuje většina prvoligových celků, ať už se jedná o údržbu, částečnou nebo úplnou renovaci či kompletní výstavbu hřišť od základu. V současnosti je jediným subjektem v České republice s vlastní linkou na pokládku koberců. Na svém kontě má firma AGRO CS kompletní plochy na Slavii, Spartě, v Mladé Boleslavi, Jablonci nebo v Uherském Hradišti. Částečně se podílela na površích například v Liberci, Plzni nebo na Dukle.
O zeleň se v Edenu stará čtyřčlenný tým groundsmanů pod vedením vedoucího organizačně-provozního oddělení Jiřího Nerada. Hlavní hrací plocha slouží kvůli zachování co nejlepší kvality pažitu pouze k předzápasovým tréninkům před domácími utkáními. V bezprostřední blízkosti se nacházejí tři tréninková hřiště, jedno s umělým a dvě s přírodním povrchem. Jedno z nich je vyhrazené pro trénink A týmu.
„Koncem května jsme podrobili tréninkové plochy aerifikaci do hloubky šesti centimetrů. Poté jsme přistoupili k vertikutaci a pročesávání s pomocí stroje Amazone. K sečení, které se odehrává obden na výšku tři centimetry, slouží travní traktory s rotačním žacím ústrojím Starjet a výškovým vyklápěním zásobníku. Toto nové řešení výrobce jsme vzhledem k úspoře ruční práce při házení trávy do kontejneru uvítali a nemůžeme si ho vynachválit. Kromě běžných provozních závad jsme žádné větší problémy u techniky Starjet nezaznamenali. Jednou za tři týdny brousíme nože,“ řekl nám slávistický trávníkář Miloš Pour (na snímku za volantem žacího traktoru).
Hlavní plocha Eden Areny se seká obden – někdy i denně – novou třívřetenovou sekačkou Toro Reel Master 3100 D se záběrem 1,9 metru, a to na výšku 2,5 cm. Před zápasem se hřiště kosí kvůli pěknému vzhledu do kříže. Miloš Pour vyzdvihl nejen dobře odvedenou práci, ale i snadnou údržbu stroje Toro.
„Po utkání povrch přejedeme rotační sekačkou Iseki SXG 19, abychom sesbírali případné vykopané drny. Každé tři týdny nastupuje ke slovu Verti Drain. Co týden přihnojujeme kapalným hnojivem, jednou za tři týdny až měsíc aplikujeme 250 kg granulí. Zjara a na podzim plochu doséváme,“ vysvětlil Miloš Pour a pokračoval:
„Jako tažný prostředek pro sekačku se sběrem Amazone 150, postřikovač se záběrem 12 m, malou pískovačku a sečku používáme traktor Iseki TG 5390. Za devět let provozu má na svém kontě 1600 hodin. Rádi bychom si v budoucnu pořídili větší diskovou pískovačku a sečku.“
(Podrobnosti v Komunální technice 7/2017)