U příležitosti čtyřdenních jarních a prodejních dnů, které uspořádala ve svém areálu v Jindřichově Hradci společnost SOME, nemohlo chybět ani představení některých novinek a technologií vhodných pro zpracování bioodpadu. Na výstavě tento sortiment zastupovaly především produkty značky Pezzolato.
Jednotlivé stroje tvořily kompletní technologickou linku, kterou nám představil produkt manažer společnosti Some Ing. Kamil Koranda.
„Pro letošní rok jsme připravili ukázku technologie určené pro menší obce nebo regiony s ohledem na povinnost zpracovávat ve zvýšené míře biologicky rozložitelný odpad v kompostárnách. Nabízíme zde dvě varianty štěpkovačů. Jeden, který je přepravován umístěný na podvozku za automobilem, má vlastní pohon, další variantou je pohon od vývodového hřídele traktoru. Pro provozy, ve kterých nedochází pouze ke zpracování čistého materiálu, nabízíme drtič, jenž si poradí i s příměsemi hlíny, písku, kamene nebo kovu.
Dalším nezbytným strojem každé kompostárny je překopávač. Ten zde letos představujeme ve verzi agregace s traktorem. Novinkou je rotační třídič. Vystavený model je nejmenším vyráběným třídičem Pezzolato a vhodně doplňuje doposud vyráběné a nabízené stroje. První třídič tohoto typu již pracuje v České republice a další jej budou v průběhu roku následovat. Přesto, že jde o rozměrově malý třídič, šířka násypky 2,3 m umožňuje plnění nakladačem s lopatou o šířce dvou metrů. Vyměnitelné síto je u tohoto třídiče samozřejmostí.
Novinkou značky Pezzolato je velký bubnový štěpkovač PTH 900/ 820 umístěný na čtyřnápravovém podvozku Iveco. Štěpkovač s vlastním rámem je na podvozek uchycen pomocí jednoramenného natahovače kontejnerů. Stroj, který může pracovat jako stacionární nebo mobilní, zvládne zpracování dřeva do průměru 70 cm, při použití štípacího klínu dokonce do 80 cm. Je vybaven podávací rukou s dosahem 10 metrů. Obsluha ovládá zařízení elektronickyz klimatizované kabiny.
Značka Pezzolato zacelila mezeru mezi výrobní řadou největších diskových a dosud vyráběných nejmenších bubnových štěpkovačů PTH 480 a v loňském roce uvedla na trh modely bubnových štěpkovačů s označením PTH 300 a 400 umožňující zpracování dřevní hmoty o průměru 300 případně 400 mm.Tyto štěpkovače jsou vyráběny v různých variantách možného pohonu a jsou vhodné jak pro ruční tak i pro nakládání materiálu pomocí vlastní hydraulické ruky.
Stroje na zpracování biomasy a dřevního i komunálního odpadu zastupuje v naší nabídce také značka Doppstadt. Tato technika sice na letošní výstavě zastoupena není, přesto bych rád upozornil alespoň na obnovenou výrobu překopávače kompostu DU 265. Jak se ukázalo, trh stále poptává tuto středně velkou technologii. K pohonu neseného překopávače stačí traktor o výkonu 150 až 160 koní a jde o zařízení vhodné pro provoz kompostárny produkující několik tisíc tun kompostu ročně,“ seznamuje s novinkami v sortimentu na rok 2010 Kamil Koranda.
V provozech kompostárny, kde je zaručen přísun dostatečně kvalitního materiálu bez nežádoucích příměsí je vhodným strojem pro zpracování dřevní hmoty pocházející například ze sezónní údržby stromů či živých plotů štěpkovač Pezzolato řady PZ. V Jindřichově Hradci se představily dva modely s označením 140 g a 140 mb. První z nich je poháněn vývodovým hřídelem traktoru a stroj pracuje upevněn v tříbodovém závěsu. Model 140 mb disponuje vlastním benzínovým dvouválcovým motorem Honda o výkonu 20 koní. Jeho podvozek umožňuje využití přepravní rychlosti až 80 km/h, zatímco model 140 g může být na vlastním podvozku přepravován rychlostí do 25 km/h. Další technické parametry obou strojů jsou prakticky shodné. Oba zpracovávají materiál do maximálního průměru 140 mm při rozměrech vstupního otvoru 140 x 180 mm. Pracovním orgánem těchto štěpkovačů je rotor o průměru 655 mm se dvěma (u modelu 140 mb), popřípadě třemi (140 g) oboustrannými noži. Materiál z násypky dopravují oba hydraulicky poháněné horizontální podávací válce. Štěpkovače jsou vybaveny vlastním hydraulickým okruhem a výfukovou rourou otočnou o 270 stupňů.
Získaným produktem je štěpka o velikosti 6 až 12 mm při teoretickém hodinovém výkonu (záleží především na kvalitě a přísunu materiálu) 6 až 8 m3.
Tam, kde je nebezpečí přísunu znečištěného materiálu, je vhodnější využít drtiče. Drtič Pezzolato S 7000 m má průměr drticí komory 530 mm. Jeho pracovním orgánem je 64 volně uložených kladiv rozmístěných ve čtyřech řadách a protiostří. Tato kladiva pracují při obvodové rychlosti 65 m/s. Drtič poháněný dieselovým motorem Hatz o výkonu 70 koní je schopen zpracovat dřevní hmotu do průměru 200 mm. Drtič poháněný dieselovým motorem Hatz o výkonu 70 koní je schopen zpracovat dřevní hmotu do průměru 200 mm při hodinovém výkonu 20 m3. Násypka je uzpůsobena pro kombinaci ručního a strojního vkládání hmoty. Ve standardu se stroj pohybuje na jednoosém, případně tandemovém podvozku otočném o 360 stupňů.
Dalším strojem potřebným v kompostovací technologické lince je překopávač. Tento typ stroje byl na výstavních dnech zastoupen taženým modelem Pezzolato PRT 2500. Překopávač kompostu je poháněn vývodovým hřídelem traktoru s otáčkami 540 ot/min. Nutný je minimální výkon traktoru 70 koní a jeho výbava plazivými rychlostmi do 0,5 km/h. Překopávač je vybaven hydraulicky výškově nastavitelnou ojí, hydraulicky je též naklápěn do transportní polohy. Stroj vybavený stabilizačním bočním kolečkem pracuje ve standardu v záběru 2500 mm (šířka) a 1400 mm (výška kompostu).
Mezi novinky se řadí model rotačního třídiče Pezzolato L 3000 m mini. Pro menší kompostárny je vhodný svými rozměry, přičemž si zachovává technické parametry mohutnějších strojů. Zvládne třídění široké škály sypkých materiálů od kompostů po zeminu, písek nebo štěrk. Celková délka jeho bubnu je 3000 mm, přičemž pracovní délka dosahuje 2500 mm při průměru bubnu 1250 mm. Otáčky bubnu jsou plynule regulovatelné, třídicí síto vyrobené ze speciální oceli je snadno vyměnitelné během několika minut jedním pracovníkem a velikost otvorů se řídí podle zpracovávaného materiálu a požadavků uživatele. Stroj umístěný na rámu má hmotnost 3000 kg při rozměrech 5500 (délka) x 2200 (šířka) x 2000 (výška).
Celý článek je uveřejněn v čísle 5/10 časopisu Komunální technika
Autor: Roman Paleček