V Čenkově nedaleko Třeště sídlí firma rodiny Bezděkovských. Od roku 2001 je její hlavní činností komplexní údržba zeleně. V posledních třech sezónách odvádí největší penzum práce, jímž je sečení travnatých ploch, samojízdné žací stroje Amazone Profihopper.
Před jedenácti lety začala firma Pavla Bezděkovského působit na Jihlavsku s pěti pracovníky. Momentálně zaměstnává tři, ale ti musejí zvládnout měsíčně posečení zhruba 40 hektarů travnatých ploch.
„Sezóna nám začíná koncem dubna a prozatím končíme se sečením v září. Začínali jsme se třemi sečemi, momentálně sečeme čtyřikrát za sezónu a do budoucna se uvažuje dokonce o pěti sečích, na které ještě navazuje v podzimních měsících sběr listí. Denně tak musíme posekat ve vysoké kvalitě zhruba dva hektary, což je množství, které bezpodmínečně vyžaduje nasazení výkonné a spolehlivé profesionální techniky, jejíž výpadky si nemůžeme dovolit,“ říká Pavel Bezděkovský.
Hlavními partnery a zákazníky jsou města a obce, ale firma zajišťuje i údržbu podnikových areálů. Zhruba 80 procent služeb je realizováno na pozemcích města Jihlavy. Často jde o práci na sídlištních členitých zelených plochách s nutností častých přejezdů, které výkon samozřejmě ovlivňují. Veškeré sečení probíhá se sběrem zelené hmoty s jejím následným odvozem.
„Sečeme zhruba 15 až 20 cm vysokou trávu, i když technika, kterou máme k dispozici, zvládne bez problémů i mulčování vysokého porostu. Posečenou hmotu skladujeme v Jihlavě v hromadách, ty ovšem v zástavbě dlouho nezůstanou. Nejpozději do druhého dne, ale většinou do několika hodin je odváží vozidla Správy městských lesů Jihlava. Při zajišťování menších zakázek v obcích odvážíme zelenou hmotu sami do kompostáren. Jsme zvyklí odvádět čistou práci. Okraje pozemků obsekáváme sekačkou Hustler s nulovým poloměrem otáčení, vlastní sečení zajišťuje technika Amazone Profihopper a plochy ještě dočišťujeme křovinořezem,“ seznamuje s organizací práce Pavel Bezděkovský.
Třetí sezóna s technikou Amazone
Za jedenáct minulých sezón prošlo rukama Pavla Bezděkovského i jeho syna Tomáše několik strojů zahraničních i tuzemských značek. Předloni posílil jejich strojový park samojízdný žací stroj Amazone Profihopper PH 125 s pracovním záběrem 125 cm. K plné spokojenosti za dva roky odpracoval téměř 1200 motohodin a před začátkem letošní žací sezóny jej nahradil modernější model Amazone Profihopper 4WDi. „Pořízením prvního Profihopperu jsme získali opravdu profesionální stroj a jeho služeb se nevzdáváme ani nyní. Mohlo by se zdát, že mít v technickém parku dva podobné stroje je velký luxus, ale není tomu tak. Je sice pravda, že v letošní sezóně je starší žací stroj využíván méně. Nasazujeme jej pouze v případě, kdy se práce opravdu nahromadí a jeden stroj by sečení nezvládal. Ovšem důležitější je mít v záloze kvalitní náhradu pro případ, že by na prvním stroji došlo k neočekávané závadě. Výpadky si totiž při nasmlouvaném množství práce opravdu nemůžeme dovolit,“ vysvětluje Pavel Bezděkovský.
Starší versus nový stroj
A jak dopadá srovnání staršího a modernějšího modelu? „Rozdíl je pochopitelně v systému řízení. Starší ze strojů ovládá obsluha pákami, zatímco u novějšího řídí klasicky volantem. Oba mají něco do sebe. Pákový systém řízení přispívá k větší obratnosti a manipulovatelnosti, volant je při celodenní práci zase pohodlnější. V celkovém výkonu obou strojů nevidíme zatím markantní rozdíly, i když je pravdou, že některé se najdou. Nový stroj si díky pohonu všech kol 4 x 4 lépe poradí se svažitým terénem, starší Profihopper má pohon pouze 4 x 2. Kapacita zásobníku 750 litrů a výška zdvihu 2,15 m je u obou modelů stejná. Ovšem novější typ 4WDi disponuje výkonnější hydraulikou a vysýpání hlavně hodně naplněného koše zvláště vlhčí trávou je jednodušší a mnohem rychlejší. Kvalitnější je nyní i systém chlazení a lepší je i uspořádání některých technických prvků (například chladič oleje). Při technickém řešení nového typu odstranili konstruktéři též čtyři řemeny pohonu, jejichž výměna byla u staršího stroje poměrně problematická a neobešla se bez demontáže v dílně. U novějšího stroje je širší vynášecí tunel a šnek s větším průměrem. Zařízení tak může pracovat při větší průchodnosti s nižšími otáčkami a jeho opotřebení proto nebude tak rychlé. Ovšem na tomto místě musím naopak poznamenat, že v případě sečení opravdu hodně mokré trávy se nám více osvědčil starší model, jehož vstupní otvor nebyl tak náchylný k ucpávání. Jednoznačnou výhodou techniky Amazone je řešení dopravy posečeného materiálu do zásobníku šnekovým dopravníkem. Při práci na sídlištích je důležitá co nejnižší prašnost a hladina hluku, a to tento systém oproti dopravě materiálu pomocí vzduchu splňuje,“ hodnotí zkušenosti s oběma Profihoppery Pavel Bezděkovský.
Téměř bez údržby
Nový žací stroj odpracoval v letošní sezóně zatím 240 motohodin a závada se na něm neobjevila. I denní údržba je minimální se zanedbatelnými náklady. Obsluha jednou za dva dny stroj pouze kompletně promaže a velice snadná je i výměna opotřebitelných součástí. Například výměna nožů je otázkou deseti minut. A přestavění ze systému sečení se sběrem na mulčování nezabere víc než dvě minuty.
Pavel Bezděkovský používá, pokud je výměna nutná, pouze originální náhradní díly. A to bývá někdy problém. Ne všechny potřebné součástky bývají běžně skladem a právě to je jedním z důvodů, proč se u Bezděkovských rozhodli starší z Profihopperů neprodávat a mít jej vždy k dispozici jako náhradní. Na trendu poskytování opravdu profesionálních služeb, za něž sklízí firma v Jihlavě i jejím okolí chválu, by se totiž nemělo nic měnit.
Popisek:
Oba stroje disponují zásobníkem s kapacitou 750 l. Díky vyššímu výkonu hydraulického systému je snazší vysýpání u modelu 4WDi