07.03.2013 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Navštívili jsme: kompostárnu Jarošovice

Kompostárna Jarošovice vznikla na základě dohody mezi místními zemědělci, odpadářskými svozovými firmami a obcemi mikroregionu Vltavotýnsko. Základní myšlenkou bylo společné řešení nakládání s bioodpady v mikroregionu Vltavotýnsko a efektivní využití bývalého zemědělského areálu v obci Jarošovice. Iniciátorem a nositelem projektu kompostárny Jarošovice je občanské sdružení PRO-ODPAD.

Provozovna se zabývá materiálovým zpracováním odpadů organického původu. Jejím cílem je produkce kvalitního kompostu, který je použitelný pro místní zemědělce jako kvalitní organické hnojivo. Pozornost je věnována zejména pokrytí potřeb mikroregionu Vltavotýnsko. Občanské sdružení dále nabízí doplňkové služby a poradenství v oblasti odpadového hospodářství se zaměřením na biomasu.
Kompostárna, jejíž kapacita je 10 000 tun ročně, zpracovává biologicky rozložitelné odpady a suroviny technologií aerobního řízeného kompostování. Samotné kompostování probíhá v pásových hromadách na volné ploše. Kvalita procesu je kontrolována měřením teplot a u vyzrálého kompostu následnou chemickou analýzou obsahu těžkých kovů, poměru C:N, fyzikálních parametrů a řeřichovým testem. Zpracování a výroba probíhá podle parametrů ČSN 465735 „Průmyslové komposty“.

Realizace projektu „Technologické dovybavení Kompostárny Jarošovice“

V rámci projektu „Technologické dovybavení kompostárny Jarošovice“, který byl částečně financován Evropskou unií z Operačního programu infrastruktura a dále ze Státního fondu životního prostředí, byla kompostárna Jarošovice vybavena:
1/ Nájezdovou váhou, která umožní vážení přijímaných bioodpadů, biomasy a dalších materiálů vhodných pro kompostování. Váha je nainstalována přímo v areálu kompostárny tak, aby byla zajištěna čistá a špinavá cesta přijíždějících a odjíždějících vozidel.
2/ Třemi mobilními jednotkami jako zázemí pro obsluhu nájezdové váhy, administrativní zázemí pro evidenci přijímaných odpadů, archivaci údajů a dat o přijímaných odpadech a záznamy o provozu kompostárny.
3/ zařízením pro zpracovávání surovin vyžadující hygienizaci, zejména zbytků z kuchyní a stravoven - aerobním fermentorem EWA.
Aerobní fermentor EWA (výrobce a dodavatel AGRO-EKO spol. s r. o.)
Jde o zařízení s jehož využitím je řešena problematika hygienizace rizikových bioodpadů, zejména kuchyňských zbytků, podle požadavků evropské legislativy. Materiálové zpracování těchto odpadů je ve srovnání se spalováním ekonomicky výhodnější a pro producenty rizikových bioodpadů či kuchyňských zbytků, kteří jsou povinni prokázat nakládání s těmito odpady, ekonomicky dostupnější.
Konstrukce zařízení – tepelně izolovaný pracovní prostor, systém injektorů k intenzivní aeraci zakládky, systém překopávání zakládky sestávající z kyvných fréz a korečkového dopravníku, umístěného po vnitřním obvodu fermentoru a integrovaného zařízení pro naskladnění a vyskladnění. Všechny technologické uzly jsou umístěny uvnitř ISO 40–ti stopého kontejneru – koncept „ALL IN ONE“.
Princip zpracování - směs biologicky rozložitelných odpadů a strukturální (nasákavé) biomasy se naskladní do pracovní části fermentoru. Optimální vlhkost zakládky (50 – 60 %) a dostupnost vzdušného kyslíku aktivuje metabolický aparát aerobních bakterií. Aerací a překopáváním uvnitř fermentoru dochází k provzdušňování zakládky. Vysoká úroveň metabolické aktivity a současné množení bakterií se navenek projevuje zvyšováním teploty zakládky. Za stejných podmínek probíhá v celém profilu zakládky intenzivní termofilní aerobní fermentace, čímž se urychlují kompostovací procesy. Složité organické látky se rozkládají a přeměňují se v jiné. Díky optimálním podmínkám probíhá ve fermentoru bouřlivá biologická oxidace. Teplota v zakládce se zvyšuje nad 70°C a dochází k postupné denaturaci bílkovin. Vysoké teploty v zakládce po definovanou dobu způsobují inaktivaci přítomných mikrobů a patogenních organismů (viry, bakterie, kvasinky, plísně, prvoci, červi). Tento proces se nazývá aerobní termofilní stabilizace a hygienizace zakládky. Působením vysoké teploty se snižuje množství mikroorganismů a semena plevelů ztrácejí svou klíčivost. Tato fáze trvá minimálně 48 hodin od založení zakládky. Výsledkem je kompost k agrotechnickému využití o vlhkosti 40 – 45 %, který lze ihned expedovat nebo nechat dozrát na vhodné odkládací ploše.

Popisek: Prosévání kompostu na dvě frakce bubnovým třídičem Doppstadt SM 518 Profi. Třídič je poháněn dieselovým motorem o výkonu 75 kW. Dva typy síta mají průměr ok 20 a 40 mm. Stroj zpracuje 70 m3 materiálu za hodinu. Sazba za práci se strojem: prosévání 1500 Kč/mth, doprava stroje 50 Kč/km

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down