02.05.2013 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Efektivní zpracování odpadů

Odpady lze podle účelu jejich dalšího využití zpracovávat několika způsoby, a to například lisováním, drcením a dalšími. Jednou z firem, která na našem trhu nabízí příslušné zařízení na zpracování různých druhů odpadů, je Wincorp, s. r. o.

Součástí jejího prodejního programu jsou například drtiče Vecoplan či příjmový stůl Gassner.

Drtiče Vecoplan

Německá firma Vecoplan AG je jedním z největších výrobců drtičů na světě. Nabízí kromě dodávek jednotlivých strojů i komplexní řešení pro zpracování dřeva a různých druhů odpadů, tedy linky „na klíč“.
Na základě vlastního vývoje a dlouholetých zkušeností vyrábí Vecoplan širokou škálu pomaloběžných jedno a dvouhřídelových drtičů na zpracování papíru, plastů, dřeva, biomasy, textilu, nosičů dat, komunálního odpadu, průmyslového a dalšího odpadu.
Jednohřídelové drtiče se dělí na lehkou, střední a těžkou modelovou řadu. Do lehké patří nejmenší modely VAZ 700 – VAZ 1100, které se používají především na drcení dřeva, plastů, fólie a papíru. Průměr rotoru je 370 mm a hodinový výkon se pohybuje od 100 do 1800 kg.
Drtiče řady s označením VAZ 1300 – VAZ 1800 mají větší průměr rotoru (495 mm) a mohou být vybaveny přítlakem pro zvýšení výkonu při drcení objemných a lehkých materiálů. Součástí může být i zařízení Flipper, které zabraňuje poškození drtiče cizími tělesy. Jedná se o pneumaticky ovládaný protinůž, který umožňuje při výskytu cizích těles jejich vyjmutí, aniž by bylo nutné vyprázdnit materiál z násypky.
Kromě standardního pohonu pomocí asynchronního motoru, mohou být drtiče vybaveny pohonem HiTorc, který má firma Vecoplan patentově chráněný. Při tomto pohonu jsou automaticky plynule nastavovány otáčky rotoru v rozsahu od 0 do 420 ot/min. v závislosti na zpracovávaném materiálu. Rotor se točí rychle při drcení lehkých materiálů a pomaleji u těžkých materiálů při vysokém točivém momentu. Tím se dosahuje až o 70 % vyššího výkonu za současné značné úspory energie. Například nejvýkonnější model z této řady VAZ 1800 má při standardním pohonu příkon od 90 kW do 132 kW a při pohonu HiTorc od 110 kW do 134 kW a dosahuje výkon až 6000 kg za hodinu.
Modely VAZ 2000 a 2500 patří do těžké modelové řady. Průměr rotoru mají 640 mm a používají se na drcení materiálů všeho druhu včetně komunálního a průmyslového odpadu. Mohou být vybaveny také přítlakem, zařízením Flipper nebo pohonem HiTorc. Tyto drtiče mají hodinový výkon od 5000 kg až do 25 000 kg a velikost výstupní frakce se pohybuje od zhruba 10 do 250 mm.
Firma Vecoplan vyvinula speciální model drtiče na výrobu alternativního paliva s označením V-EBS. Tento vysocevýkonný stroj má rotor o průměru 1000 mm, pohon HiTorc a dosahuje výkonu až 22 tun za hodinu. Používá se jako sekundární drtič. Výstupní homogenní frakce je vhodná pro využití v cementárnách a elektrárnách.
Dvouhřídelové drtiče jsou robustní stroje s výkonem až 100 tun za hodinu. Průměr rotorů je od 500 mm do 720 mm s délkou od 1900 mm do 3100 mm. Používají se na zpracování komunálního odpadu, průmyslového a živnostenského odpadu a dřeva.
Modely VVZ, Hurricane a Taifun plní funkci předdrtičů a jsou vybaveny pohonem od 2 x 55 kW do 2 x 250 kW. Drtiče VNZ 210 – 250 se používají jako sekundární drtiče s pohonem 2 x 75 kW až 2 x 200 kW.
Kromě drtičů firma Vecoplan vyrábí i další stroje a komponenty, které jsou součástí kompletních linek jako jsou např. síta, separátory, dopravníky, systémy na skladování a dávkování. Součástí výrobního programu firmy jsou i bubnové štěpkovače.

Příjmový stůl Gassner - Fördermat®

Dalším zajímavým zařízením, které firma Wincorp nabízí, je příjmový stůl Fördermat® od německé firmy Gassner RecTec Maschinenhandel. Toto víceúčelové zařízení, které tvoří většinou vstupní část třídící linky, slouží k plně automatickému dávkování různých materiálů jako je například komunální odpad, bioodpad, elektronický šrot, duté materiály, směsný plast, papír, kartóny, fólie, a to v sypaném i komprimovaném stavu.
Jedinečný princip práce příjmového stolu zaručuje efektivní a bezporuchový pracovní chod, nedochází k žádnému navíjení fóliových pásů apod.. Stůl rozdruží přijímaný materiál a zajistí jeho předem definované dávkování k dalšímu zpracování. Propustnost je plynule stavitelná a například u volně sypaného materiálu lze dosáhnout výkonu až 250 m³ za hodinu.
Příjmový stůl tvoří bunkr s posuvným dopravníkovým dnem a dávkovací stěna. Po dně se pohybuje příčkový dopravník a posouvá materiál k stěně. Zapíná se automaticky podle množství materiálu na stěně, která je vybavena dopravníkem s vynášecími lištami osazenými hroty. Na horním konci dávkovacího zařízení se nachází pohyblivý odlučovací hřeben, za nímž materiál přepadává přes hranu na dopravník. Příjmový stůl je vybaven systémem Block Protection, který zamezuje blokování průchodnosti zařízení rozměrnými cizími tělesy. Tím se výrazně minimalizují prostoje v provozu stolu.
V případě, že zpracovávaný materiál obsahuje fólie větších rozměrů, může být Fördermat® vybaven přídavným zařízením Splitter, které slouží k jejich rychlému a snadnému vytřídění.
Předností příjmového stolu Fördermat® je zrychlení příjmu materiálu, odpadá ruční dávkování na příjmový dopravník i pracné rozdružování slisovaných balíků a ruční otevírání pytlů. K tomu přistupuje také jednoduchá obsluha a minimální náklady na údržbu. Stůl není vybaven žádnou hydraulikou a pohání ho elektromotor o výkonu 7,5 kW.

Popisek: Příjmový stůl Fördermat rozdruží přijímaný materiál a zajistí jeho předem definované dávkování k dalšímu zpracování

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down