Pokud patříte mezi zastánce názoru, že krásný trávník potřebuje v průběhu roku pouze pravidelné sečení a závlahu, případně správné rozhodnutí ohledně typu osiva, pak možná budete překvapeni, co všechno je vhodné s trávníkem dělat, aby bylo dosaženo opravdu pěkného výsledku.
Jaro je nejvhodnější doba na pročesání, prořezání a provzdušnění trávníku. Z trávy díky pročesání a prořezání odstraníte zbytky travní hmoty, stařiny a případně listí či jiných nečistot, ve kterých, pokud nejsou odstraněné, hrozí mimo jiné zvýšené nebezpečí napadení chorobami. K těmto činnostem jsou vhodné pročesávače s pružinovými noži, anebo vertikutátory k vertikálnímu stříhání a prořezání trávníku. Díky vertikutaci a pročesání dojde k odstranění zplstnatělé povrchové vrstvy v drnu od 5 až 10 mm. Při hlubší vertikutaci (skarifikaci) se prořezává hlubší vrstva drnu do hloubky maximálně 50 mm. Vertikutace napomáhá okysličení travního porostu, zlepšení přísunu živin a vody ke kořenům rostlin a nejvhodnější je provádět ji dvakrát ročně, a to na jaře (duben, květen) a v pozdním létě (srpen, září).
Provzdušnění, neboli aerifikace je mechanické propichování trávníku plnými anebo dutými hroty. Proč jej provádět? Ke zhutnění trávníku dochází díky mechanickému zatěžování – při chůzi, sportu, přejezdy techniky (sekačky) apod.. Následkem zhutnění je nedostatek kyslíku a vody a tím také zpomalení růstu kořenů. Správným provzdušněním dosáhnete lepšího přístupu vody i vzduchu až ke kořenům rostlin, a to je pro jejich správný růst nezbytné. Podle velikosti provzdušňované plochy lze k aerifikaci využít tlačené anebo tažené provzdušňovače. Obě jarní procedury – vertikutace a aerifikace za sebou zanechávají materiál, který je nutné z trávy posbírat. K tomu nejlépe poslouží vysavače, které šetrně hmotu z povrchu trávníku odstraní. Dále je vhodné po provedení těchto jarních úprav trávník na vyzimovaných a holých místech doset a po aerifikaci také zapískovat.
Pro všechny jarní procedury nabízí vhodné stroje americká značka Billy Goat, která se pyšní dlouhou historií, kvalitními stroji a ucelenou řadou techniky pro péči o komunální, ale i soukromou zeleň.
Regenerace zeleně je také spojená s přípravou půdy pro založení kvalitního trávníku. Nejvhodnějším obdobím jsou měsíce duben a květen, případně konec srpna a začátek září, ale vždy s ohledem na srážky. Technologie strojů značky Carbogreen umožňuje v jedné pracovní operaci vytvořit seťové lůžko, zapravení kamení, štěrku a starého travního drnu a také srovnání povrchu a nakonec setí. Půda se připravuje na hloubku okolo 15 cm tak, aby podloží bylo dostatečně propustné, ale seťové lůžko postačí vytvořit na hloubku 2 - 3 cm.
V létě především sečení
Léto máme asi všichni spojené se sluncem a měkkou trávou, po které je příjemné chodit bosky. První sečení provádíme začátkem jara (duben), a to na výšku asi 5 cm, které pravidelně opakujeme podle počasí a intenzity růstu trávy. Přes léto sekáme zelené plochy na výšku vyšší, okolo 7 cm, aby nedocházelo k poškození kořenových krčků trav a ty potom lépe snášely suché období, protože sucho trávy trvale poškozuje. Věnujte také pozornost nejen pravidelnému mulčování a sečení, ale také začišťování okrajů zelených ploch, aby nedocházelo k jejich nežádoucímu rozšiřování.
K letní péči o travnaté plochy je vhodná sekačka amerického výrobce Walker Mowers s nulovou osou rotace. Tyto profesionální stroje zajistí nejen precizní posečení trávníku i ve členitých terénech a bez nutnosti ručního dosečení, ale díky výměnným adaptérům umožní také celoroční údržbu zelených ploch anebo zpevněných ploch v okolí rodinných domů, parkových zahrad, hřišť a podobně. K dispozici jsou provzdušňovač či pročesávač, kdy odpadní hmotu z těchto procesů stroj rovnou vysává do zásobníku sekačky. Mezi další praktické adaptéry k těmto strojům patří také postřikovač, štěpkovač, mulčovací hlava s horizontální osou rotace na vysokou trávu, ale také výbava zimní, jako radlice, fréza anebo kartáč.
Ve znamení příprav na zimu
Podzimní krásné období plné barev je také časem příprav na zimu, aby následující jaro přineslo potěšení ze zeleně kolem nás. Podzim je ideálním časem pro dosetí prořídlých míst v trávníku a také pro vertikutaci a provzdušnění. Poslední sečení trávníku by mělo proběhnout před příchodem zimy v říjnu a listopadu. Samozřejmostí je odstraňování spadaného listí, které je živnou půdou pro plísně.
Pro sekání vysoké a přerostlé trávy a likvidaci zbytků zcela jistě využijete křovinořezy, vysavače a fukary značky Billy Goat. Nabízí se v různých provedeních a výkonech, a to tak, aby bylo vyhověno potřebám všech – malých i velkých zahradníků, ale také profesionálních firem, které se věnují údržbě veřejné a soukromé zeleně.
Stroje nezahálejí ani v zimě
V zimě by mělo vše odpočívat a také vaše zeleň spí a nabírá síly do nové sezóny. Stroje, které využíváte od jara do podzimu, však odpočívat nemusí. Pokud budete chytří a využijete flexibility sekačky Walker, pak jednoduchým osazením sněhové radlice, frézy anebo zametacího kartáče získáte pomocníka, který zastane spoustu práce i v zimě. Lehká kabina zajistí vaši ochranu před větrem a padajícím sněhem, terénní pneumatiky či sněhové řetězy zase bezpečný pohyb stroje i na sněhu a ledu.
Svého využití v zimě se mohou dočkat i fukary Billy Goat, které jsou dostatečně výkonné a účinné v boji s čerstvým a neušlapaným sněhem. Využijete je zejména na čištění venkovních prostranství, kde lze sníh odfouknout mimo frekventovanou zónu.
Pelhřimovská společnost CIME je dnes již tradiční firmou, která se věnuje prodeji zemědělské, lesní, komunální a stavební techniky. Je výhradním dovozcem celé řady spolehlivých strojů pro regeneraci a údržbu zelených ploch. Vedle prodeje strojů si lze stroje také půjčit. Zeptejte se na podmínky a možnost půjčení nejen vertikutátorů a provzdušňovačů, ale také fukarů, sekaček a dalšího vybavení. V nabídce jsou nejen samojízdné a ručně vedené stroje pro menší plochy, ale také stroje přípojné za traktor. Více informací naleznete na webových stránkách www.cime.cz .
Popisek: Prořezávač se secím strojem Billy Goat