21.04.2023 | 11:04

Korejský tygr je připravený na nové výzvy

Svět prochází proměnou, kterou několik desetiletí nepamatujeme. Výrobce jihokorejských traktorů TYM Corporation se při ohlédnutí zpět může těšit pohledem na úspěšnou cestu, kdy se v tvrdém konkurenčním prostředí prosadil mezi respektované značky. S technikou TYM se již napevno počítá.

Významnou událostí je oznámení konsolidace značek TYM a Branson pod jeden společný brand TYM Tractors. K akvizici jihokorejské firmy Kukje Machinery, vyrábějící traktory Branson, došlo již v roce 2016, kdy se vlastníkem stala společnost TYM Corporation. Doposud byly obě značky dodávány pod svými původními názvy.

Společně silnější

Konsolidace a vytvoření jednotné silné značky TYM Tractors bylo oznámeno na výstavě SIMA v Paříži v listopadu loňského roku, což bylo náležitě doprovozeno silnou prezentací na stánku se sdělením „Together as one“ (Společně jako jeden). Dochází ke splynutí sortimentu traktorů původních výrobkových řad, což bylo také z široké škály modelů v expozici patrné. Nově vzniklá výrobková řada představuje sortiment 19 modelů s výkonem od 20 do 130 koní.

Dnes je TYM Corporation výrobcem se sedmdesátiletou historií, třemi výrobními závody a roční výrobní kapacitou 65 000 traktorů, 30 000 motorů a vlastního příslušenství s exportem do všech světadílů. Za posledních pět let bylo na evropský trh dodáno 13 676 traktorů, čímž se TYM stal největším jihokorejským dodavatelem traktorů na náš kontinent. Budoucnost této značky s korejským tygrem v logu se tedy jeví velmi optimisticky.

Prozíravý krok

Traktory TYM se těší značné oblibě nejen u českých měst, obcí a technických služeb, ale i farmářů. Importérem těchto strojů do České republiky je již 18 let společnost TYM Central Europe. „Učinili jsme správné rozhodnutí, když jsme se rozhodli zastupovat právě značku TYM,“ vzpomíná s úsměvem zakladatel společnosti Ing. Josef Chytka a pokračuje: „Vycházel jsem ze zkušeností, které jsem v daném oboru získal ve své tehdejší profesi. Podařilo se nám postavit spolehlivý tým odborníků a dnes se můžeme s jistotou dívat do dalších let s novými modely, které nám výrobce TYM připravil.“

Již od vzniku českého zastoupení je kladen velký důraz na poprodejní servis pro zajištění bezstarostného provozu traktorů, který je zabezpečen jednak evropským centrálním skladem náhradních dílů umístěným v Německu, jednak skladem v centrále v Brně. Odtud jsou náhradní díly podle potřeby zasílány dealerům TYM rozmístěných po České republice, aby byly bez prodlení k dispozici tam, kde je jich zapotřebí.*

Foto archiv/TYM Central Europe

(Plná verze v Komunální technice 4/2023)