08.03.2023 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Různé modely lesních traktorů

Obhospodařování lesních porostů se pojí s využitím rozmanitých energetických prostředků. Jejich zástupci vychází z konstrukce různé mechanizace a do této kategorie patří různé modely. Mimo kolových traktorů různých výkonových řad se nabízí také využití různých malotraktorů, včetně těch jednonápravových, mezi jejichž příslušenství mj. patří naviják k přibližování dřevní hmoty. Na druhou stranu řadíme mezi kolové trakční prostředky využitelné v lesním hospodářství nosiče nářadí včetně typů s otočnou kabinou, kterou využijeme jak při práci s lesní frézou, tak výkonnou technikou určenou pro výrobu dřevní štěpky.

 Protože je práce v lesních porostech velmi náročná, a to jak z hlediska vlastní organizace, tak vytížení techniky, můžeme volit ze široké nabídky speciálních lesních traktorů. Takové modely jsou na rozdíl od traktorů, které prošly odpovídajícími technickými úpravami, již od samého počátku konstruovány jako speciální lesní technika. Mimo tradičních dvounápravových modelů lze do dané kategorie zařadit také vícenápravovou techniku. Aby byl výčet energetických prostředků používaných v lesnictví kompletní, nesmíme zapomínat ani na různé typy nákladních automobilů, jejichž podvozek je osazen různými drtiči pro zpracování dřevní hmoty na štěpku.

Zástupci klasické koncepce

Většinou hovoříme o klasických kolových traktorech, které prošly různými úpravami umožňujícími zajistit různé práce související s lesním hospodářstvím. Na straně jedné půjde o stroje, jejichž výkon motoru dosahuje 22,1–36,7 kW (30–50 k), na straně druhé pak o modely s výkonem 294–367 kW (400–500 k), přičemž některé vybrané traktory horní hranici převyšují.

Zatímco základní řady poslouží mj. k probírkám a práci v porostech s velmi omezenou manévrovatelností, tak modely na opačné straně výše uvedeného spektra slouží především jako energetické prostředky k práci s frézami a drtiči dřevní hmoty. Při obecné charakteristice můžeme mj. konstatovat, že jsou v lesním hospodářství hojně zastoupeny klasické kolové traktory osazené zejména tří- a čtyřválcovými pohonnými jednotkami s nominálním výkonem na úrovni 44–118 kW (60–160 k), které jsou vybaveny různým příslušenstvím pro manipulaci s dřevní hmotou a jejímu přibližování. Rovněž mohou sloužit jako tažné prostředky pro různé vyvážecí návěsy. Od 96–103 kW (130–140 k) nominálního výkonu se nabízí poměrně široká škála šestiválcových traktorů, které můžeme mj. využít k agregaci s lesními frézami či vyvážecími návěsy. Oproti čtyřválcovým modelům vynikají obecně delším rozvorem a poloměrem otáčení. Jejich využití pro práci s dřevní hmotou v kombinaci s rampovačem nebo navijákem vychází z konkrétních podmínek. To však neznamená, že bychom nemohli tímto způsobem využít šestiválcové trakční prostředky. Řada speciálních lesních modelů vychází právě z konstrukce šestiválcových kolových traktorů.

V takových případech pak může jít třeba o modely, které disponují maximálním výkonem na úrovni okolo 221 kW (300 k). Podíváme-li se obecně na nabídku šestiválcových traktorů, které využíváme pro agregace nejen s lesními frézami, můžeme konstatovat, že řada z nich je vybavena tzv. otočným řízením. Otočné řízení se s ohledem na konkrétního výrobce nabízí ve dvou variantách. První možnost počítá s tzv. duálním řízením, kdy se mimo standardního volantu a nožních ovládacích prvků setkáváme s druhým volantem umístěným v zadní části kabiny, který je rovněž doplněný ostatními ovládacími prvky. Druhou možnost představuje tzv. kompletní otočné řízení, kdy otáčíme pracoviště řidiče jako celek včetně sloupku standardního volantu a nožního ovládání. S otočným řízením se setkáme také u čtyřválcových modelů. Obdobně jako u šestiválcových strojů můžeme využít agregace s konzolí umožňující agregovat za kabinu traktoru hydraulické rameno včetně otočného mechanizmu. Daná skutečnost dále rozšiřuje možnosti manipulace s kulatinou. Nicméně rameno může být osazeno také tzv. procesorovou hlavicí a můžeme tuto konfiguraci využít k těžbě kmenů do určitého průměru a délky. Stejně tak lze kolové traktory s takovou konzolí agregovat s různými vyvážecími návěsy, které již nemusí být vybaveni hydraulickou rukou. Obdobným způsobem uvažujeme v případě, kdy jde o speciální lesní traktory vycházející z konstrukce klasických modelů tvořící soupravu s dvounápravovým vyvážecím návěsem, který mj. využívá hydraulického oleje traktoru pro pohon vlastní nápravy. Taková souprava představuje alternativu k samojízdným osmikolovým vyvážecím soupravám. 

Filip Javorek

Více v časopisu Komunální technika 3/2023.*

  1. Jednonápravový malotraktor využitelný také v lese
  2. Součástí lesní nástavby jsou ochranné prvky kabiny
  3. Ochranný rám kapoty včetně mříže masky chladiče
  4. Pro ochranu kapoty se využívají volně napnutá lana
  5. Detailní pohled na adaptér pro manipulaci s kulatinou
  6. Lesní traktory využívají různé rampovače
  7. Pro práci v lese jsou nutná speciální lesní kola
  8. Lesní kabina s integrovaným rámem a otočným řízením

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down