Proti plevelům ekologicky a ekonomicky

K likvidaci plevelů se v současnosti v České republice stále používají postřiky s obsahem chemických látek – herbicidů, což je již ve většině zemí Evropské unie zákonem zakázané. Nutno dodat, že také u nás se o ekologickou likvidaci zajímá stále více měst a obcí.

Vzhledem k tomu, že s ekologickými metodami je v Česku zatím stále ještě poměrně málo zkušeností, není snadné se v nich zorientovat. Jsou sice ekologicky šetrné, ale ne vždy zcela bezpečné a dost často velmi neekonomické.

Mechanicky: nejlevněji a účinně

Nejjednodušší metodou je mechanické čištění ploch pomocí agresivních kartáčů, které jsou dobře známé a zajistí okamžitý vizuální efekt. Při jejich použití dochází k minimální redukci růstu plevele, ale vzhledem k posledním poměrně suchým rokům je výsledek velmi dobrý a náklady na tuto aplikaci jsou jednoznačně nejnižší.

Tyto stroje mají rozhodně své nepostradatelné místo v boji s plevelem. Unikátní konstrukcí zajišťující výborné výsledky a snižující zátěž obsluhy se vyznačují ručně vedené odstraňovače dánské produkce KWERN Greenbuster Pro. Potěší i jejich ceny, které začínají okolo 22 000 korun.

Na rozdíl od zmíněného mechanického odstraňování plevele je tepelná likvidace procesem dlouhodobým, který přináší trvalejší efekt. Z tepelných variant lze jmenovat hořáky s otevřeným plamenem, horkou vodu, páru či pěnu, horkovzdušná dmychadla, zařízení s recyklací horkého vzduchu nebo technologie využívající infračervené (IR) záření.

Otevřený plamen: laciný, ale nebezpečný

Nejnižší pořizovací náklady jsou u zařízení pracujících s otevřeným plamenem, který je pomocí krytu usměrňovaný dopředu před stroj. Proto jsou tato zařízení pouze jednoosá, což výrazně snižuje komfort obsluhy na méně rovných plochách. Většinou není k dispozici pohon, takže dodržení optimální pracovní rychlosti závisí pouze na subjektivním pocitu obsluhy, což nezaručuje dosažení správného výsledku.

Vzhledem k nízkému využití tepla mají tato zařízení velmi vysokou spotřebu plynu, což eliminuje jejich jedinou výhodu, kterou je nízká pořizovací cena. Vzhledem k otevřenému plamenu je tato technologie poměrně nebezpečná a v některých zemích již také zakázaná.

Horká voda, pěna, pára: účinné, ale drahé

Pomocí technologií na likvidaci plevelů využívajících horkou vodu, páru nebo pěnu dosáhneme dobrých výsledků, a to i při první aplikaci na hustě zarostlých neošetřovaných plochách. Tato zařízení lze také dovybavit tryskami na odstraňování žvýkaček nebo grafitti.

Bohužel jejich pořizovací ceny jsou vysoké a vzhledem ke značným provozním nákladům je jejich návratnost velmi dlouhá. Navíc do těchto zařízení je potřeba během pracovní směny doplňovat vodu, což s sebou nese další nemalé náklady spojené s její dopravou.

IR zářiče se sálavými panely: bezpečné a ekonomické

Velmi zajímavou technologií na likvidaci plevele jsou ručně vedená i nástavbová zařízení využívající IR záření spolu se sálavým teplem na principu sálavých panelů. Vyznačují se příznivými pořizovacími i provozními náklady, efektivitou a bezpečností provozu. Absolutní špičkou v tomto segmentu jsou zářiče Adler Heater od firmy Adler Arbeitsmaschinen GmbH & Co. KG.

Pracují na principu uzavřených hořákových komor, které jsou na spodní straně uzavřené keramickými destičkami – panely nebo nově také ocelovou vlnou u nástavbových modelů. Tak dochází k maximálnímu využití tepla z hořáků a jeho usměrnění směrem dolů, tedy přímo na rostliny.

Díky zmíněné konstrukčnímu řešení má tato technologie nízkou spotřebu plynu, takže vydrží pracovat na jednu náplň (propanovou láhev u ručně vedených) i celou směnu. Protože je horký vzduch usměrněný pouze dolů, jsou tyto stroje vybavené i kolečky v přední části, což velmi usnadňuje ovladatelnost.

Nabídka zářičů ADLER Heater začíná jednoduchým kompaktním typem Flexi 350 / 500 s pracovními šířkami 350 a 500 mm, které lze po vyjmutí propanové láhve složit do kufru osobního vozidla – „kombíku“. Jsou vhodné na ošetření malých ploch, hlavně v okolí obrubníků nebo na hřbitovech. Jejich ceny začínají na 90 000 korunách.

Následuje ručně vedený model s elektropojezdem ADLER Heater 500E / 750E s pracovními šířkami 500 a 750 mm k profesionálnímu použití. Elektropojezd zajišťuje optimální pracovní rychlost, tedy i maximální účinnost a efektivitu provozu. Tyto modely jsou nejprodávanější a tvoří až 80% prodeje zářičů ADLER Heater. Ceny začínají na 200 000 korunách.

V nabídce nechybí nástavbové zářiče ADLER Heater 1000 / 1400 s pracovními šířkami 1000 a 1400 mm. Jsou osazené nádrží na LPG a určené především k čelní agregaci na různé komunální nosiče. K dispozici je také lehká verze nástavbového zářiče ADLER Heater 1000 Light určeného na kloubové nosiče a menší komunální traktory. Má oddělenou LPG nádrž s vlastním rámem pro uchycení na zadní plochu nosiče nebo do tříbodového závěsu traktoru. Nástavbové zářiče jsou vhodné na ošetření velkých ploch a jejich ceny začínají na hranici okolo 580 000 korun.

Velký výkon, ostré ohraničení, žádný hluk

Protože pro provoz IR zářičů potřebujete pouze malé množství plynu (LPG nebo propanu, popř. propan-butanu) a na vodu a další přísady můžete zapomenout, lze s nimi pracovat bez přestávky i po celou směnu. To umožňuje dlouhý dojezd a značný plošný výkon.

Velkou výhodou proti jiným metodám – například zařízením s otevřeným plamenem – je ostré ohraničení mezi teplou a studenou oblastí. Infraboxy Adler kombinují žár a infračervené sálavé teplo tak, že omezují tepelně ovlivněnou zónu vedle infraboxu na zhruba pět centimetrů.

Výhody jsou potom zřejmé – například při údržbě hřbitovů lze pracovat až těsně k hranicím hrobů, aniž by došlo k poškození jejich osázení. To umožňuje také pracovat těsně u obrubníků chodníků a úspěšně ničit plevel, který se v těchto místech hojně vyskytuje.

Obzvlášť pozitivní pro obyvatele i obsluhu je bezhlučný provoz strojů ADLER Heater nepřesahující 40 dB. Časný začátek práce bez rušivého hluku pro obyvatele nebo údržba hřbitova třeba i během pohřbu již nejsou žádný problém. Tichý provoz současně snižuje zdravotní zátěž pracovníků.

Nízké provozní náklady

Největší výhodou zářičů ADLER Heater je ekonomika jejich provozu. Proti zařízením pracujícím s otevřeným ohněm se vyznačují zhruba poloviční spotřebou plynu. Náklady na provoz zářičů ADLER Heater se pohybují asi do 0,60 Kč/m2. To je přibližně 20 až 30x méně než u zařízení využívajících horkou vodu, páru nebo pěnu.*

Foto archiv/HS+

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2023)

K obrázkům:

1: Kompaktní zářič ADLER Heater Flexi 350, který lze převážet i v kufru „kombíku“, je vhodný především na likvidaci plevele u obrubníků a na úzkých cestičkách

2: Ručně vedené zářiče ADLER Hetaer 500E a 750E s elektropojezdem, který zajišťuje optimální pracovní rychlost, zaručují maximální účinek aplikace, a tím i nanejvýš ekonomicky úsporný provoz

3: Zářiče ADLER Heater s uzavřenými hořákovými komorami, které zabraňují vyšlehnutí plamene mimo ně a usměrní veškeré teplo přímo proti zemi, jsou jediným strojem tohoto typu pro komunální nasazení na našem trhu

4: Odstraňovače plevele KWERN Greenbuster Pro si velmi dobře poradí i s extrémně zarostlou dlažbou nebo obrubníky. Práce s nimi není fyzicky náročná a lehčí typ Pro 66 zvládnou bez problémů i ženy

5: KWERN Greenbuster Rider umožňuje díky agregaci na ridery pohodlnou práci. Je ideální především pro široké chodníky bez sloupů a velké rovné plochy, kde lze naplno využít jeho velký plošný výkon

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down