25.05.2022 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veletrh IFAT je za dveřmi: v hlavní roli s vodou

Přední světový veletrh vodního, kanalizačního, odpadového a surovinového hospodářství s důrazem na ekologicky šetrné technologie IFAT 2022 se uskuteční na přelomu května a června (30. 5. až 3. 6.) v Mnichově. Na výstavní ploše o rozloze 160 000 m2 se představí více než 3000 vystavovatelů z 50 zemí a 20 národních expozic.

Je možná výroba bez odpadních vod? Rozvoj měst s ohledem na vodu jako úkol budoucnosti… To jsou hlavní témata veletrhu. Nedostatek vody je jedním z faktorů, které v budoucnu učiní průmyslové procesy s nízkým nebo žádným objemem odpadní vody ještě zajímavějšími. Potřebné technologie se představí právě v Mnichově.

Úspory především

Spotřeba vody v německém průmyslu již více než tři desetiletí klesá. Zatímco v roce 2016 činila těžba v těžebním a výrobním sektoru zhruba 5,8 miliardy metrů krychlových, v roce 2019 to bylo pouze 4,7 miliardy metrů krychlových.

Pokračování tohoto trendu je správné a důležité i do budoucna, protože kvůli přibývajícím obdobím sucha se „modré zlato“ může v některých regionech Německa, které je samo bohaté na vodu, stát nedostatkovým zbožím. „Na pozadí přibývajících konfliktů užívání, které se v důsledku toho projevují, je v zájmu ekonomiky ještě intenzivněji přemýšlet o správném využívání vody,“ zdůrazňuje prezident Německé asociace pro vodu, odpadní vody a odpady (DWA) Uli Paetzel. Podle něj by firmy mohly například ještě důsledněji využívat technologie šetřící vodu – dešťovou nebo čištěnou odpadní.

Z vize praxe

Alespoň v teoretické rovině je maximálním cílem výroba zcela bez odpadních vod. Technologicky to již není vize budoucnosti. V roce 2016 byl například uvedený do provozu závod Audi v San José Chiapa/Mexiko, který se k tomuto úspěchu hlásí. Podle firmy se tam 100 procent vyprodukovaných odpadních vod čistí a následně využívá jako technologická voda ve výrobě a k zalévání zeleně v areálu závodu.

Kromě mnoha dalších řešení, která již byla implementovaná v různých průmyslových odvětvích, se neustále vyvíjejí nové oblasti použití pro tzv. Zero Liquid Discharge (ZLD), tedy volně přeloženo nulové vypouštění tekutin. Například konsorcium, jehož součástí je kromě jiného Technická univerzita v Drážďanech, chce v rámci projektu s názvem Med-zeroSolvent financovaného spolkovou zemí Sasko vyvinout inovativní, energeticky efektivní metody pro výrobu dialyzačních membrán bez odpadních vod.

Úprava vody a čištění odpadních vod patří mezi největší vystavované segmenty na veletrhu IFAT Mnichov. Nejen v mnoha firemních expozicích, ale i v rámci rozsáhlého přednáškového a diskusního programu, bude jedním ze stěžejních témat recyklace vody v průmyslových výrobních procesech – až do již zmíněného nulového vypouštění kapalin.

Kodaň a Vídeň v čele

Města se pravděpodobně budou muset v budoucnu vyrovnat se souhrou střídání silných dešťů a suchých období. To vyžaduje změnu paradigmatu při nakládání s dešťovou vodou, nastíněnou heslem „houbová města“. Na veletrhu IFAT se bude diskutovat o výzvách a překážkách v tomto směru a budou k dispozici řešení a příklady osvědčených postupů.

Po asijských průkopnících, jako je Singapur a různé jihočínské metropole, existuje nyní i řada evropských měst, která mohou ukázat na ambiciózní projekty „houbových měst”. Za průkopníky jsou považované Kodaň a Vídeň. Od roku 2014 je například v hlavním městě Dánska zavedené odpovídající vodní hospodářství. Patří sem například síť podzemních odlehčovacích tunelů nebo zavlažování městské zeleně vodou z centrálně umístěných čistíren odpadních vod.

V rakouské metropoli se na bývalém letišti Aspern staví nová čtvrť Seestadt. Zde realizovaná opatření šetrná k vodě zahrnují velkorysé, koherentně navržené kořenové prostory, které zadržují dešťovou vodu a uvolňují ji do městských stromů po dlouhou dobu. Kromě toho vsakovací, filtrační a usazovací nádrže osázené trvalkami odolnými vůči posypové soli působí jako decentralizované mikročističky odpadních vod.

České stopy v Mnichově

Na veletrh IFAT je přihlášených více než 40 českých výrobců, kteří představí především ekologické technologie a stroje na údržbu komunikací. Mezi největší české vystavovatele patří Amcon Europe, Bluetech, Charvát CTS, Elkoplast, HECKL, FONTANA R, IN-ECO TEAM, KASI, KOBIT, SINZ a další.*

Foto archiv/Messe München

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down