Evropské strukturální a investiční fondy nejsou jedinou možností, jak dosáhnout na evropské dotace.
Komunitární programy se od operačních programů z pohledu žadatelů liší v několika ohledech. Zatímco v případě operačních programů jsou žadatelé zpravidla z jedné členské země, projekty podané v rámci komunitárních programů zahrnují subjekty z více členských zemí. Projekty úspěšných žadatelů musí navíc v případě komunitárních programů obstát v mezinárodní konkurenci, zatímco v případě operačních programů mezi sebou soutěží pouze subjekty z dané členské země.
Komunitární programy se financují přímo z rozpočtu EU. Ta na vybrané projekty přispívá v rozmezí 40-75 % (výjimečně až 100 procent). Spravuje je přímo Evropská komise nebo specializované výkonné agentury.
V České republice je tato možnost financování zatím poměrně neznámá. Jedná se o vždy o víceleté programy a podpora se poskytuje jen na neinvestiční část. Nejvýznamnějšími programy v období 2014-2020 jsou programy Erasmus+ a program pro vědu, výzkum a inovace Horizont 2020 nebo program LIFE s navýšeným rozpočtem.
Komunitární programy nemají jednotná pravidla pro přidělování finančních prostředků a organizaci výběrových řízení. K jednotlivým programům se vypisují výzvy k předkládání projektů, které se zveřejňují i na webových stránkách jednotlivých komunitárních programů.
U většiny komunitárních programů je nutnou podmínkou pro získání podpory vytvoření partnerství mezi několika subjekty z různých států. Cíle, metody a formy spolupráce by měly přesáhnout lokální, regionální nebo národní zájmy.
Hotel International, Koulova 15, Praha 6|50.1093791,14.39329459999999
B.I.D. services, s. r. o.
Helena Sochrová
helena.sochrova@bidservices.cz
+420737461336
222781017
Pořadatel:
Adresa:
Telefon:
E-mail: