Za čtvrt roku na viděnou v Havlíčkově Brodě

Přestože se může na první pohled zdát, že zářijový termín konání Dnů zahradní a komunální techniky v Havlíčkově Brodě je ještě v nedohlednu, není tomu tak. Zhruba tři měsíce, které do termínu akce zbývají, utečou jako voda. Zvláště, když se blíží čas prázdnin a dovolených, o kterých, jak známo, čas plyne poněkud rychleji... Přípravy na dvoudenní představení zahradní a komunální techniky jsou tak v plném proudu a nám jako organizátorům přísluší alespoň stručně představit partnery, bez nichž by se akce rozhodně neobešla.

Po několika ročnících Dnů zahradní a komunální techniky, které úspěšně hostilo město Sázava, došlo ke stěhování. Přehlídku techniky hostí již druhým rokem město Havlíčkův Brod. Hlavní město stejnojmenného okresu s necelými 24 tisíci obyvatel se nachází na Vysočině takřka v centru České republiky. Rozhodně jde o místo, jež zaujme i ty návštěvníky, kteří nemají s technikou příliš co do činění.

Nejstarší zmínky o něm sahají až do poloviny třináctého století. Od roku 1308 až do roku 1945 se město jmenovalo Německý Brod a své nynější jméno získalo podle známého českého básníka a novináře Karla Havlíčka Borovského. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. K pamětihodnostem patří například stará renesanční radnice z konce 15. století (pseudobarokně přestavěna v roce 1891) nebo gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kromě dalších pamětihodností jsou jistě pro návštěvníka Havlíčkova Brodu zajímavé středověké a barokní domy nebo zbytky městského opevnění. Pro toho, kdo nechce pouze chodit po ulicích je připraveno Muzeum Vysočiny pořádající řadu kulturních akcí nebo Galerie výtvarného umění.
Letiště Havlíčkův Brod, na kterém již podruhé Dny zahradní a komunální techniky proběhnou, je jediné mezinárodní letiště v kraji Vysočina. Na tomto letišti působí převážně příznivci motorového létání. Letiště poskytuje služby všeobecného letectví – vyhlídkové lety nebo letecké výlety do zahraničí. Areál letiště leží 2,5 kilometru jihozápadně od města směrem na Humpolec nedaleko Horního Papšíkova.
Aeroklub Havlíčkův Brod je od roku 1935 samostatným právním subjektem a je registrován Ministerstvem vnitra ČR. Aeroklub Havlíčkův Brod je zakládajícím členem Aeroklubu České republiky.
Letiště provozuje občanské sdružení sdružující aktivní i pasivní příznivce létání a parašutismu. V několika odbornostech zde působí plachtaři, motoráři, parašutisté nebo modeláři.
Do Havlíčkova Brodu se zkrátka v září vyplatí přijet. Nikdo by se zde neměl nudit ani po skončení oficiálního programu se spoustou ukázek žací či zametací techniky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *