Vážení čtenáři,

ti z vás, kteří průběžně a po léta sledují témata našeho časopisu, si jistě uvědomují, že mezi nimi má malé privilegium údržba veřejné zeleně.

Veřejné zeleni, jejímu ošetřování, údržbě a regeneraci se každý rok věnujeme speciálně dvakrát a tato tématika velice silně zasahuje i do dalších měsíců, neboť zabezpečení kvalitní údržby zeleně je od jara do zimy hlavní náplní činnosti univerzálních nosičů, komunálních traktorů i jednonápravových strojů.

Potřebu profesionálního zázemí při údržbě zeleně si jistě mnozí uvědomili i v letošním tak trochu zvláštním vcelku teplém, ale abnormálně deštivém létě. Zeleň od jara roste „jako houby po dešti“ a podle počtu sečí, jež jsem byl nucen absolvovat například i já na své chalupě, soudím, že mnohým odpovědným pracovníkům s již beztak napnutým finančním rozpočtem musela na čele naskočit nejedna vráska. Potřeba sečení byla, pokud chtěla města zachovat potřebnou estetiku svých exteriérů, ještě vyšší než v letech minulých a dá se tedy předpokládat, že zároveň s touto potřebou vzrostla i nutnost poohlédnout se po moderní a výkonnější technice.

A zde by se chtělo říci zároveň s Bohumilem Hrabalem: „Máte štěstí, že jdu právě kolem!“ Není třeba se obávat, nehodlám zde vnucovat ideální řešení a podsouvat rozumy. Chci vás jen ještě jednou všechny ty, kteří mají s údržbou zeleně co do činění, oficiálně pozvat do Havlíčkova Brodu, kde na plochách letiště proběhne v polovině září dvoudenní takřka jubilejní pátý ročník Dne zahradní a komunální techniky. Měsíc před vlastní akcí, kdy vzniká číslo časopisu, který právě čtete, ještě zdaleka není uzavřen seznam přihlášených vystavujících firem, ale už teď mohu slíbit, že v Havlíčkově Brodě se bude nač dívat, co si vyzkoušet a z čeho vybírat. A pokud vy, profesionálové v daném oboru, vezmete s sebou doprovod, který technika na údržbu travnatých ploch, zakládání trávníků, zpracování dřevního odpadu či úklid komunikací až tak nezajímá, nezoufejte, jistě se také nudit nebude. Kromě bohatého občerstvení budou připraveny zajímavé soutěže a chybět nebudou i další překvapení. Pokud nás tedy nezradí počasí, což bych nerad přivolával, každý kdo se v alespoň jednom dni rozhodne pro návštěvu Havlíčkova Brodu, jistě nebude litovat.

 

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *