V permanenci od jara do podzimu

V regionu jižní Moravy působí mladá firma SYNPRO. Mimo jiné se věnuje zakázkám v oblasti údržby zelených ploch především v okolí komunikací. Při této práci využívá soupravu traktoru Same Dorado a speciální příkopové sekačky Bomford Kestrel dodané společností SOME Jindřichův Hradec s. r. o.

Firma SYNPRO, jejíž administrativní a servisní zázemí se nachází ve Velkých Bílovicích, funguje dva roky především v okresech Břeclav a Hodonín a momentálně zaměstnává šest lidí.
„Máme nasmlouvané zakázky na údržbu zhruba 1,5 milionu čtverečních metrů zelených ploch nacházejících se převážně v okolí komunikací. Našimi nejčastějšími zákazníky jsou města a obce, subjekty státní správy i zemědělské podniky. Staráme se především o sečení trávy a odstraňování menších náletových dřevin. Svěřené plochy mulčujeme dvakrát až třikrát za sezónu v období od konce května do podzimu. Pokud je třeba zajistit rozsáhlejší zakázku, pracujeme i na dvě směny od úsvitu do setmění. Rychlost provedení práce je totiž jedním ze zásadních požadavků našich obchodních partnerů. Tím nejdůležitějším parametrem je ovšem kvalita odvedené práce. Zadavatelé požadují při sečení co nejnižší strniště, aby tráva pomaleji dorůstala a potřeba sečí byla za sezónu co nejmenší. Tyto požadavky se nám daří plnit, proto máme dobré reference a naši zákazníci se k nám vracejí,“ seznamuje s činností poskytovanou na poli služeb jednatel společnosti SYNPRO Radim Košutek.

Kvalitní práce bez poruch

Všechny zakázky na údržbu okolí komunikací zvládá souprava traktoru SAME Dorado v agregaci s příkopovým ramenem Bomford Kestrel.
„Je pravda, že používaný traktor o výkonu 80 koní je hraniční, stroj s nižším výkonem by patrně práci s ramenem již těžko zvládal, ale zatím nedošlo k větším potížím a naopak velice příznivě se ukazuje průměrná spotřeba pohonných hmot. Technické problémy jsme zatím neměli ani s příkopovým ramenem, které má za sebou sečení zhruba 2,5 milionů čtverečních metrů. Důležitá je ovšem pravidelná a pečlivá údržba, kterou musí nutně obsluha technice poskytnout. Nicméně do budoucna uvažujeme, pochopitelně podle množství zakázek, o pořízení dalšího traktoru s příkopovým ramenem. Zatím ovšem dosud využívaná agregace zadanou práci zvládá.
Příkopové rameno má dosah 5,5 metru a mulčovací hlava pracuje se záběrem 1,2 metru. Jiné adaptéry zatím při práci s příkopovým ramenem nevyužíváme. Stroj je vybaven vlastním hydraulickým systémem a jištěním proti najetí na překážku. K rychlé práci přispívá elektrické ovládání ramene, které se nám velice osvědčilo. Obsluha může s jeho pomocí velmi rychle reagovat a odvádět rychlou a kvalitní práci i při obsekávání stromů nebo sloupků.
Traktor i příkopové rameno jsme zakoupili u jindřichohradecké společnosti SOME. Ta má v nabídce i mulčovače a příkopová ramena jiných značek, ale robustní Bomford nám nejvíce padl do oka a řekl bych, že byl správnou volbou. Kupříkladu v loňské sezóně se nám v jednom období nakupilo více zakázek a nezbylo, než si půjčit další techniku, abychom vše v termínech zvládli. A rozdíl byl ve srovnání s Bomfordem značný. Abychom mohli garantovat kvalitně odvedenou práci, musela ve srovnání s Bomfordem další technika pracovat podstatně pomaleji. Vysoká efektivita provozu je kromě spolehlivosti velkou devizou příkopového ramene Bomford,“ hodnotí používanou techniku Radim Košutek.

Speciální příkopové sekačky

První stroje Bomford se začaly vyrábět již počátkem dvacátého století, jde tedy o značku s více než stoletou tradicí. Momentálně výrobní program nabízí více než stovku modelů strojů určených pro práci v zemědělství i komunální sféře exportovaných prakticky do celého světa.
Příkopové sekačky Bomford se vyznačují vysokou robustností a perfektním anglickým provedením. Proto se velmi osvědčila jejich agregace pomocí speciálních fixačních prvků na zadní nápravu. Tato agregace zajišťuje dokonalou stabilitu traktoru. U větších dosahů je standardně stroj vybaven teleskopem na druhém rameni. Je určen pro uživatele požadující dlouhý dosah, oboustrannou činnost a bez možnosti manévrování na větším prostoru. Příkopová sekačka je vhodná pro celoroční údržbu travnatých ploch, dřevních porostů a pro údržbu hrází vodních nádrží apod.
Nabídka příkopových sekaček ovšem zahrnuje také speciální příkopové sekačky s agregací na přední tříbodový závěs, nebo na čelní upínací desku DIN.
Některé příkopové sekačky jsou konstruovány pro oboustranné použití. Komfortní výbava příkopových sekaček zaručuje obsluze dokonalé ovládání stroje s přehledem nad vykonávanou prací.
Vybrané typy příkopových sekaček jsou standardně vybaveny hydraulickou protinárazovou pojistkou, hydraulickým natáčením mulčovací hlavy o 240°, hydraulickým nebo mechanickým přetáčením hlavy o 180°, hydropneumatickým akumulátorem jako tlumičem rázů při plovoucí poloze mulčovací hlavy, ovládáním pomocí lanovodů či kloubovým hřídelem a stabilizačními vzpěrami.
Podle potřeby je možné pracovní hlavu vybavit různými pracovními nástroji. Možnost této volby výrazně zvyšuje variabilitu stroje. Kromě variant kladiv a nožů (uspořádaných do šroubovice) jsou ovšem k dispozici i další pracovní nástroje. Jde například o lišty na dřeviny, rotační pily nebo rotační frézy na čištění příkopů.

Popisek: