V Havlíčkově Brodě se slavily hned dvoje kulatiny

Desátý ročník Dnů zahradní a komunální techniky se uskutečnil 20. a 21. září v režii vydavatelství Profi Press opět na ploše mezinárodního letiště v Havlíčkově Brodě. Pro celostátní předváděcí akci profesionálních strojů se stal Havlíčkův Brod se svojí polohou takřka v centru České republiky a kvalitním zázemím již tradičním místem setkání a tuto akci hostil již pošesté.

Stejně jako v minulých letech proběhl i letošní desátý ročník Dnů zahradní a komunální techniky pod záštitou starosty města Havlíčkův Brod Mgr. Jana Tecla. Akce je určena především pro profesionály z oboru, ale zájem vzbuzuje i u širší veřejnosti a svůj význam má samozřejmě i pro město Havlíčkův Brod, které velkou měrou přispívá k jejímu zdárnému průběhu.

Dvoudenní prezentace techniky by se rozhodně neobešla bez kvalitní spolupráce s havlíčkobrodskými technickými službami, které se zabezpečením výstavy pořadatelům výrazně pomáhají. Areál vybavují potřebnými kontejnery na posečenou travní hmotu, zajišťují materiál pro ukázky práce štěpkovačů a drtičů a velmi důležitá byla jejich pomoc při rozmisťování informačních tabulí u příjezdových komunikací.

Rekordní účast vystavovatelů

Dnů zahradní a komunální techniky se letos zúčastnilo a svoje produkty vystavilo více než padesát výrobců a prodejců techniky a tento počet byl nejvyšší v celé desetileté historii. Dny zahradní a komunální techniky se jako obvykle orientovaly především na představení široké škály strojů vhodných pro údržbu veřejné zeleně. Na vyhrazených pozemcích mohli zájemci posoudit práci techniky při sečení se sběrem, extenzivním i intenzivním mulčováním, nebo zhodnotit kvalitu mechanizace určené pro regeneraci i zakládání trávníků. Ale ve výstavních expozicích se neztratily ani další stroje. Zahradní a komunální traktory, univerzální nosiče nářadí, zametací speciály, štěpkovače a drtiče a další kategorie techniky, to vše bylo v Havlíčkově Brodě nejen k vidění, ale i k praktickému vyzkoušení s odborným výkladem.

Praktické ukázky s odborným komentářem

Pozornost návštěvníků přitáhlo i letos organizované a komentované předvádění určitých skupin vybraných strojů.

V praktických ukázkách se tentokrát první den představila technika pro extenzivní mulčování a svoji práci prezentovaly též štěpkovače a drtiče. Druhý den byly ukázky věnovány intenzivnímu mulčování. Odpolední blok byl věnován speciálnímu úklidu a čištění a aktivnímu komentovanému předvedení užitkových elektromobilů.

Nechyběl ani odborný doprovodný program. Seminář se po oba výstavní dny věnoval novému zákonu o odpadech a jeho ekonomickým zdrojům.

Odpolední oslava jubileí

Po skončení semináře si mohli návštěvníci vychutnat malou oslavu. Desáté výročí letos neslavily pouze Dny zahradní a komunální techniky, desátým rokem vychází i časopis Komunální technika, a to už byl důvod k přípitku a malému občerstvení.

Jelikož letos pořadatele nezradilo ani počasí, dá se desátý jubilejní ročník považovat za úspěšný.*

• Karel Turek

Zajímá nás technika na odstraňování plevele (viz obrázek). Je možné dostat kontakt na vystavovatele?
    Technické služby Čelákovice
    Čelakovského 1429