Pásová svahová sekačka jako nosič nářadí

Německá společnost NIKO Maschinenbau GmbH (v zastoupení firmy Agrocar, s. r. o.) již úspěšně dodává do ČR rádiem řízenou pásovou svahovou sekačku RoboFlail one. Nyní přichází s další nabídkou: dálkově řízeným pásovým nosičem RoboFlail Vario. Odborné veřejnosti bude představen během tohoto roku.

Pásová svahová sekačka RoboFlail Vario je unikátní v tom, že je v podstatě koncipována jako univerzální nosič nářadí. A jako jediná ve své kategorii je vybavena čelním vývodovým hřídelem pro pohon připojeného nářadí.

Unikátní konstrukce
Základní konstrukce stroje má hmotnost 950 kg, což dovoluje připojit do tříbodového závěsu kategorie I pracovní nářadí do hmotnosti až 500 kg, s možností otáček až 1000 ot/min. Pásový nosič nářadí tak může být nasazen celoročně a zejména v místech, kde s jinou techniku nelze efektivně a bezpečně pracovat, nebo kam se vůbec nedostane.
Model RoboFlail vario je osazen osvědčeným vznětovým, vodou chlazeným motorem Yanmar a bude v ČR k dispozici ve dvou výkonnostních řadách: 28 kW (38 k) a 36,8 kW (50 k). Pásy mají standardní šířku 230 mm a lze zvolit buď gumové, nebo ocelové. Díky nim se stroj výborně pohybuje ve svažitém terénu i s písčitým podkladem a nerovnostmi – a přitom šetrně k půdě: měrný tlak pásů je pouze 0,139 kg/cm2. Pojezd je hydrostatický, podvozek odpružený a pojezdová rychlost se pohybuje v rozmezí od nuly do osmi kilometrů za hodinu.
Výhodou je možnost náklonu motoru až 20°, a to včetně palivové nádrže (má obsah 30 l). To pomáhá stroji přizpůsobit se okamžitým podmínkám provozu: svahová dostupnost je až 45° (100 %). Pro práci na extrémních svazích se sklonem přes 45° (do 55°) je ale vhodnější nasadit již zavedenou pásovou sekačku RoboFlail one.
Obsluha stroje určitě ocení vysoký komfort ovládání s minimální fyzickou námahou, vibrace se nepřenášejí, stroj směrem k obsluze neprodukuje výfukové zplodiny ani hluk. Pracovník přitom nemusí být s nosičem v přímém kontaktu, na svažitém terénu jej může sice následovat, ale zvolit pohodlnější cestu. To vše minimalizuje riziko poškození zdraví nebo úrazu.

Čelní připojení nářadí
Celková robustní konstrukce, čelní traktorový vývodový hřídel a tříbodový závěs dovoluje čelně připojit různé typy nářadí: mulčovače pro intenzivní a extenzivní nasazení, speciální žací lišty, pařezové frézy, kotoučové štěpkovače, půdní nářadí (rotační brány, obracecí půdní frézy, vibrační brány), obraceče sena a píce, půdní vrták, sněhovou frézu, radlici a další. Nářadí lze výškově a lineárně posouvat (až o 50 cm), samozřejmostí je jejich plovoucí poloha.
Univerzálnost a výkonnost nosiče je možno dobře dokumentovat zejména při použití extenzivního Safety-mulčovače. Ten může být nasazen v různých prostředích a pro různé činnosti, a to například:
– u správy železničních cest při extenzivní údržbě několikaletých náletů dřevin,
– ve vojenských prostorech ve vysokém porostu, v nepřehledném terénu ve svahu a podobně,
– u správy silnic a dálnic při údržbě svažitých ploch koridorů včetně údržby čerstvě založených travnatých ploch,
– ve vodním hospodářství a vodárenství při údržbě břehů, násypů vodáren, bezpečnostních hrází, pro práce v podmáčeném terénu,
– v petrochemickém průmyslu a podobně při údržbě různých ploch, palivových bloků a nádrží.

Prodej v České republice
V České republice byl pásový, rádiem řízený nosič nářadí NIKO RoboFlail vario představen odborné veřejnosti nejprve na jarní výstavě DEMOGreen ve Vyškově ve dnech 24. až 25. května 2012 a pak na sklonku léta ve dnech 19. až 20. září 2012 v Havlíčkově Brodě na Dnech zahradní a komunální techniky, které pořádá pořádá vydavatelství Profi Press, s. r. o.
Během výstav se uskuteční individuální testování stroje: Nosič bude představen spolu s bezpečnostním Safety-mulčovačem o záběru 145 cm, s žací lištou Kunzelmann, s pařezovou frézou FSI a s půdním nářadím LIPCO.
Pro zájemce bude zřejmě nejzajímavější právě agregace se Safety mulčovačem, který si při extenzivní údržbě poradí s náletovými dřevinami do průměru až pět centimetrů. Prodej této zajímavé novinky bude zahájen koncem letošního roku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *