Nový simulátor nákladního vozidla

Renault Trucks ČR ve spolupráci se svým koncesionářem GSC- AUTO, spol. s.r.o. se podílely na mimořádném projektu výroby nového simulátoru nákladního vozidla v Holicích.

Nově zprovozněný simulátor nákladního vozidla v prostorách Střední školy automobilní v Holicích umožní studentům i řidičům otestovat své řidičské schopnosti „nanečisto“. Jde o jeden z mála simulátorů jízdy nákladním vozidlem v České Republice, pokud nebudeme počítat zařízení určená pro armádu. Na projektu se kromě střední školy podílela i společnost Renault Trucks, která ve spolupráci se svým koncesionářem GSC-Auto, dodala pro stavbu simulátoru nezbytné náhradní díly. Celý projekt financovaný z prostředků Evropské unie zastřešila olomoucká společnost JKZ, která se výrobou simulátorů dlouhodobě zabývá.
„Simulátor umožní vyzkoušet si krizové situace, ke kterým obvykle při výuce v autoškole nedochází,“ poznamenává na adresu nové vyučovací pomůcky ředitel školy Michal Šedivka. Celý přístroj je věrnou kopií kabiny vozidla Renault Trucks, včetně všech kontrolek, přepínačů a dokonce i bočních dveří. „Instruktor sleduje počínání žáka z ptačí perspektivy na svém monitoru. Před jízdou musí student dbát i na nejmenší detaily, jako je například seřízení vnějších zrcátek,“ dodává Šedivka. Nápad s postavením simulátoru si pochvaluje i Zdeněk Hlavatý, předseda Profesní společnosti autoškol ČR. „Testy na tomto typu zařízení místo reálných jízd jsou nesrovnatelně levnější a při dnešních cenách nafty mohou ušetřit čas i náklady,“ představuje výhody Hlavatý.
Velmi rychle může instruktor během jízdy měnit i povětrnostní podmínky. Kromě naprogramovaných překážek jako jsou padající stromy, lesní zvěř nebo odstavená auta, tak jízdu mohou ovlivnit i tma nebo hustá mlha. Zkušební jízdy jsou možné v různých prostředích a terénech – hory, město, cvičiště, rozjezdy do kopce, brždění… „Přepínat lze i mezi různými modely vozidel – od Renault Midlum, až po tahač Magnum s návěsem, se kterým si lze vyzkoušet třeba couvání,“ upřesňuje Pavel Černý ze společnosti GSC-Auto, spol. s.r.o.. Je možné si zkusit řadu nezvyklých situací bez rizika poškození vozidla nebo okolí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *