Automatické třídící linky s drtiči robustní konstrukce

Kvalitní a rychlejší zpracování různých druhů odpadů na straně jedné a omezování skládek na straně druhé vede investory stále častěji k úvahám nad plně automatizovanými třídícími linkami. Současné technologie třídění umožňují vytřídit maximální možné množství komerčně využitelných materiálů z odpadů.

Mezi přední výrobce a dodavatele třídících linek na zpracování různých druhů odpadů se řadí finská firma BMH Technology Oy. Sídlí ve městě Rauma na západním pobřeží země a její počátky sahají do 30. let minulého století, kdy společnost zahájila svoji strojírenskou výrobu. Výrobní program se postupně rozšiřoval a v průběhu 90. let se firma BMH začala zabývat výrobou kompletních třídících linek.

Automatické třídící linky zpracovávají různé druhy odpadů – komunální včetně biosložky, průmyslový, živnostenský, pneumatiky a mnohé další. Firma BMH dodává třídící linky na klíč a jejich složení odpovídá individuálním požadavkům zákazníka. Kromě kompletních linek společnost ze Skandinávského poloostrova dodává rovněž samostatně jednotlivé stroje – například různé druhy drtičů, vzduchové třídiče a další.

 

Standardní složení linky

Třídící linka firmy BMH se skládá z dávkovací posuvné podlahy umožňující optimální přísun vstupního materiálu do drtiče nebo předdrtiče, který nadrtí materiál na velikost maximálně 80 mm.

Rovnoměrný tok materiálu postupuje potom na další zařízení, jako jsou separátory železných a neželezných kovů, jemná síta pro separaci písku, hlíny, organické frakce a další.. Těžší frakce obsahující inertní materiál, jako jsou například kameny, sklo, beton, těžký organický materiál, je oddělena pomocí vzduchového třídiče.

Zbývající materiál pokračuje do jemného drtiče, kde je nadrcen na konečnou frakci o velikosti maximálně 20 mm. V době, kdy se zvyšuje zájem o alternativní palivo, je tato skutečnost velmi podstatná, neboť pro jeho odběratele je velmi důležitá jeho velikost a kvalita.

Konečným produktem linky BMH je vysoce kvalitní homogenní alternativní palivo skládající se především z dvourozměrných materiálů jako jsou plastové fólie, papír, karton a textil, s velkou výhřevností (většinou v rozmezí 18 – 24 MJ/kg) a nízkým obsahem chloru a síry. Toto palivo je možné používat v různých typech kotlů v elektrárnách a v cementářských pecích.

 

Nejrobustnější drtiče na světě

Hlavní součástí linky BMH jsou drtiče Tyrannosaurus řady 7700 a 9900 velice robustní konstrukce. Zmíněné stroje obou modelových řad představují nejvýkonnější drtiče na světě. Jsou dodávány v  různých velikostech v závislosti na požadované kapacitě, což je umožněno jejich modulovou sestavou. U řady 7700 je délka rotoru 2400 mm nebo 3200 mm a u řady 9900 se délka mění v rozsahu od 2400 mm do 4000 mm. Hmotnost drtičů se potom podle velikosti pohybuje mezi 25 až 80 tunami.

Drtiče Tyrannosaurus mají jednoduchý rotor o průměru 770 mm nebo 990 mm s hydraulickým pohonem, rotorovými a statorovými noži, hydraulicky ovládaným přítlakem a výměnným sítem určujícím konečnou velikost částic v rozsahu 30 až 300 mm. Příkon drtičů Tyrannosaurus řady 7700 je 357 nebo 517 kW a lze dosáhnout výkonu drtiče 5 – 25 tun zpracovaného materiálu za jednu hodinu. U řady 9900 se příkon pohybuje v rozsahu od 365 do 685 kW a lze dosáhnout hodinového výkonu v rozmezí 15 – 50 tun materiálu za hodinu při velikosti frakce 80 mm.

 

Patentovaný systém

Nedílnou součástí drtičů Tyrannosaurus je systém MIPS (Massive Impact Protection System), který automaticky vytřídí z drceného materiálu cizí tělesa (například kov, kámen a další nežádoucí příměsi). Tento systém je patentově chráněn a zabraňuje poškození drtičů.

Drtiče Tyrannosaurus lze použít rovněž k drcení pouze v jednom stupni, což značně zjednodušuje celou technologii a šetří místo.

 

Zhutnění radioaktivního odpadu

Firma BMH nabízí rovněž řešení zpracování kontaminovaného odpadu pro jaderné elektrárny. Pomocí drtiče Tyrannosaurus Atomic se speciálním nakládacím zařízením lze zpracovat například kovy až do tloušťky tří milimetrů, nábytek, ochranné oblečení a plasty na frakci 30 – 40 mm. To vede k významnému zhutnění zpracovaného odpadu, a tím ke snížení nákladů při jeho konečném uložení.

Rostoucí zájem o zpracování odpadů s cílem vyrobit především kvalitní alternativní palivo pro cementářské pece přivádí k finské firmě BMH stále větší počet zájemců, protože nabízená technologie je skutečně na špičkové úrovni. A co je nejpodstatnější – ve srovnání s konkurencí dosahují linky BMH nejnižších provozních nákladů. Firmu BMH zastupuje v České republice společnost Wincorp, s. r. o. (www.wincorp.cz).

 

Ing. Roman Roučka

 

Celý článek je uveřejněn v čísle 2/2011 časopisu Komunální technika.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *